Vlhkost – důležitý faktor při lepení dřeva

V dřevařském průmyslu patří lepení mezi velmi důležité technologické operace. Značnou měrou přispívá ke zdokonalování kvality a k rozšíření sortimentu výrobků na bázi dřeva a také i ke komplexnímu využití dřevní suroviny.

Proces lepení je jako technologický proces velmi specifický a je závislý na mnoha faktorech. Třeba dbát na to, jaké materiály používáme, jakým způsobem lepíme, ale také je podstatný druh lepidla a následně další využití lepených prvků.

Jedním z důležitých faktorů ovlivňujících samotné lepení dřeva je vlhkost použitého materiálu. Obecně platí, že by se mělo dřevo vysušit na takovou úroveň vlhkosti, v jaké se lepený výrobek bude využívat a to je nejčastěji v rozmezí 8 až 12%.

V případě lepení vlhkejšieho dřeva, potřebujeme snížit nebo vyloučit přísun vody do lepicí spáry, což lze dosáhnout několika způsoby:

  • vysušením kontaktních (lepených) ploch,
  • snížením nánosu lepidla (např. zpěňování),
  • plněním a Nastavování lepidla
  • použitím práškových lepidel nebo lepicích fólií,
  • použití izokyanátové nebo rezorcinolových lepidel.

Kvalitní lepený spoj je výsledkem příznivé souhry několika činitelů lisování. Při lepení je třeba respektovat tato základní faktory: čas, teplota, tlak.

Při sledování spolupůsobení vlhkosti a lisovacího času, lisovacího tlaku a lisovací teploty konstatujeme, že zvyšování vlhkosti dřeva způsobuje prodloužení lisovacího času, zvýšení lisovací teploty a snížení lisovacího tlaku.

Čím je dřevo vlhčí, tím se pomaleji uvolňuje voda kapilárním působením, což prodlužuje lisovací čas. Pro lepidlo v lepené spáře je výhodnější místo zvýšené teploty volit prodloužení lisovacího času. Kromě vlhkosti dřeva má také vliv na teplotu v lepené spáře i obsah vody v lepidle.


Předchozí článek

Víte, co udělá změna teploty s lepidlem?

Další článek

Skladujte lepidla správně

Mohlo by Vás zajímat

Zimní běžecká liga 2021/2022

21. dubna 2022

Číst více

Tradiční jarní úklid

21. dubna 2022

Číst více

Používáním stránek provozovaných Agglu souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby.

Souhlasím Více info