Víte, co udělá změna teploty s lepidlem?

Lepení je komplikovaný proces, který ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z nich je teplota. Může se jednat o teplotu prostředí, kde daný proces probíhá, teplotu lepených materiálů nebo aplikační teplotu lepidel a jejich skladování.

Je všeobecně známo, že kvalitu lepení ovlivňuje schopnost lepidla smáčet lepený povrch, přičemž teplota do značné míry ovlivňuje jeho viskozitu. Pokud lepidlo není dostatečně tekuté (dle potřeby dané aplikace), může nastat problém s jeho nanesením a povrch lepených materiálů se dostatečně nezmáčí. Důsledkem může být nerovnoměrné a nedostatečné ukotvení na lepené povrchy.

Na každý druh lepidla ovlivňuje teplota trochu jinak, ale obecně ovlivňuje jeho viskozitu. Čím je teplota lepidla nižší, tím je lepidlo hustší a naopak. Pokud je teplota velmi nízká a dosahuje až minusové hodnoty (např. V případě vodních disperzi), může dojít k zamrznutí vody v lepidle a narušení homogenity lepidlového směsi. Lepidlo ztratí pružnost a adhezi, změní svůj vzhled (zhrudkovatět) a po vytvrdnutí ostatně křídově bílé. Při takovém druhu lepidel uvádí údaj MFT (minimální filmotvorná teplota), což je mezní teplota, při které je možné ještě tento produkt aplikovat. Z praktického hlediska se však velmi nedoporučuje jít až do takových „extrémních teplot“.

V případě tavných lepidel, pokud nedosáhneme požadovanou aplikační teplotu, nedostaneme tento produkt do tekuté podoby a nedokážeme ho nanést na lepený materiál. Pokud překročíme doporučenou teplotu a lepidlo je až příliš tekuté, může dojít ke zvýšení nánosu lepidla a následně k jeho přepalování (degradaci). Čím tavné lepidlo dosáhne vyšší teplotu při aplikaci, tím se prodlouží jeho otevřený čas a rychlost „vytvrzení“, což může ovlivnit okamžitou pevnost spoje. Opačný proces nastává, pokud je teplota nižší než je doporučeno. Lepidlo se tehdy stává rychlejším a zkracuje se jeho otevřený čas, což může mít za následek předčasné vytvrzení lepidlového filmu.

Pokud používáme lepidla, které vytvrzují chemicky, nízká teplota prostředí, lepených materiálů nebo i samotného lepidla, může ovlivnit průběh chemické reakce při jejich vytvrzování (přivazování). Jako příklad můžeme uvést polyuretanová lepidla, při kterých nízká teplota může zpomalit proces zesíťování nebo jej úplně zastavit.

Kromě samotné teploty lepidla při jeho aplikaci, je velmi důležitá i teplota lepených materiálů a teplota v prostorách skladu. Pokud jsou lepené produkty podchlazené (skladované při nízké teplotě), může dojít při kontaktu lepidla s jejich povrchem k prudkému ochlazení, což ovlivní jejich základní vlastnosti jako je otevřený čas, čas vytvrzování a také samotnou schopnost adheze. Lepidla by měly být skladovány při takové teplotě prostředí, při jaké budou i aplikovány, což je většinou pokojová teplota. To jistě platí io lepených materiálech.


Předchozí článek

Parametry lisování

Další článek

Vlhkost - důležitý faktor při lepení dřeva

Mohlo by Vás zajímat

Zimní běžecká liga 2021/2022

21. dubna 2022

Číst více

Tradiční jarní úklid

21. dubna 2022

Číst více

Používáním stránek provozovaných Agglu souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby.

Souhlasím Více info