Skladujte lepidla správně

Podmínky skladování zásadně ovlivňují trvanlivost lepidel. Na kvalitu a životnost produktů výrazně ovlivňuje teplota, velikost prostředí, kde jsou umístěny, UV záření a také samotný obal, ve kterém jsou produkty uskladněny. Na každý druh lepidla působí tyto aspekty trochu jinak.

TEPLOTA

Teplota prostředí ovlivňuje viskozitu lepidel. Čím je teplota lepidla nižší, tím je lepidlo hustší. Pokud je teplota velmi nízká a dosahuje až minusové teploty, může dojít k zamrznutí vody v lepidle, a tím k narušení homogenity lepidlového směsi. Lepidlo ztratí pružnost a adhezi, změní svůj vzhled (zhrudkovatět) a po vytvrdnutí ostatně křídově bílé. Ani příliš vysoká teplota prostředí není ideální pro skladování lepidel. Pokud používáme lepidla, které vytvrzují chemicky, zvýšená teplota prostředí může nastartovat chemickou reakci v lepidlové směsi a může dojít k předčasnému vytvrzení.

VLHKOST

Na kvalitu a životnost lepidel má vliv i relativní vlhkost vzduchu. Pokud je vlhkost v prostředí příliš nízká, dochází k enormnímu odpařování vody, a tím pádem se změní i viskozita lepidla spolu s vnitřní strukturou (zejména v případě disperzních lepidel). Pokud je naopak vlhkost prostředí vyšší než je doporučeno, může dojít ke vzniku plísní na povrchu produktů.

UV ZÁŘENÍ

Ne všechny lepidla jsou UV stabilní. Pod vlivem UV záření dochází k částečné degradaci lepidel, což se projevuje najme změnou barvy produktu. Tento jev můžeme vidět například u polyuretanových lepidel.

SKLADOVÁNÍ

Zásady, kterými je třeba se řídit při skladování lepidel:

Obal, ve kterém je lepidlo uskladněno, musí být dobře uzavíratelný a pevný.
Lepidla je třeba skladovat v krytých skladech, chráněných před sluncem, deštěm a mrazem.
Doporučená teplota skladování je od + 5 ° C do + 25 ° C. U každého produktu se řiďte pokyny v technickém listu, kde je skladovací teplota uvedena.
Relativní vlhkost ve skladových prostorech by neměla být vyšší než 50%.
Produkty by neměly být skladovány na přímém slunci nebo v blízkosti topných těles.
Obaly (IBC kontejnery, vědra, krabice) by neměly být otevírány, pokud to není nutné. Po odběru lepidla, je třeba obal opět důkladně uzavřít.


Předchozí článek

Vlhkost - důležitý faktor při lepení dřeva

Další článek

Historie lepení

Mohlo by Vás zajímat

Zimní běžecká liga 2021/2022

21. dubna 2022

Číst více

Tradiční jarní úklid

21. dubna 2022

Číst více

Používáním stránek provozovaných Agglu souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby.

Souhlasím Více info