Na co si třeba dát pozor při lepení – 3. část

Polyuretanová lepidla (prepolymery):

  • důležitým faktorem je otevřený čas lepidla, pokud se překročí, dochází k zreagování lepidlové směsi na povrchu lepeného materiálu, který už ztratí schopnost se chemicky provázat s druhou lepenou plochou.
  • dodržení vlhkosti lepeného materiálu od 10–15 %, čímž je vyšší vlhkost materiálu, tím se zkracuje otevřený, jakož i lisovací čas, v případě nízké vlhkosti materiálu se může výrazně prodloužit doba vytvrzení lepidlové směsi.
  • nízký nános lepidla zkracuje otevřený čas, což zapříčiňuje snížení pevnosti lepeného spoje, z důvodu nedostatečného převázání lepených materiálů. Při vysokém nánosu lepidla, je riziko průsaku (při dýhování), znečištění lepeného materiálu a lisovacího zařízení, jakož i k prodloužení lisovacího času lepidla.
  • vysoký lisovací tlak způsobuje deformaci lepeného materiálu, jakož i vytištění lepidla z lepeného spoje, ať už ze spáry nebo jeho zatlačení do lepeného materiálu, což může způsobit vznik chudého spoje. Při nízkém lisovacím tlaku nedochází k požadovanému kontaktu lepených materiálů, tak aby bylo možné vytvořit dostatečně pevný lepený spoj, přičemž maximální tloušťka lepené spáry u polyuretanových lepidel, by neměla být větší než 0,1 mm, kromě speciálních produktů se „zpevněnou lepenou spárou“, kde je možné dosáhnout vysokou pevnost i při 0,3 mm tloušťce lepené spáry.
  • opracování lepených ploch je důležité realizovat těsně před samotným lepením, aby nedošlo k „zvětrání“ lepených ploch, jakož i k vytlačení tekutých částí dřevěného materiálu na povrch (u jehličnatých dřevin – pryskyřice).
  • s opracováním slepených výrobků by se mělo začít nejdříve po 8 hodinách od zalepení, ideální je však až po 24 hodinách. Konečnou pevnost spoje dosahují polyuretanová lepidla až po 3-5 dnech.
  • lepené materiály by měly být v klimatizovaném prostředí, kde dochází k lepení min. 24 hodin a také zalepené produkty, by měly být ještě min. 24 hodin klimatizované ve stejném prostředí jako byly lepené. Teplota lepidla by měla být zhruba stejná jako teplota lepeného materiálu.

Polyuretanové vodní disperze:

  • důležitým faktorem je otevřený čas lepidla, během kterého se musí odpařit většina vody z naneseného lepidla, aby v procesu lisování nevznikaly parní puchýře pod přilepování fólií,
  • při PUR disperzích je velmi důležité dodržet požadovanou teplotu lisování, při které lepidlo vytvrzuje a vytvářejí se optimální vlastnosti lepeného spoje.

Předchozí článek

Na co si třeba dát pozor při lepení – 2. část

Další článek

Jaké chyby mohou nastat při lepení

Mohlo by Vás zajímat

Zimní běžecká liga 2021/2022

21. dubna 2022

Číst více

Tradiční jarní úklid

21. dubna 2022

Číst více

Používáním stránek provozovaných Agglu souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby.

Souhlasím Více info