Historie lepení

Technologie lepení je známa již několik tisíciletí. Kdysi se jako lepidlo používalo například bláto nebo pryskyřice. První prokázáno použití lepidla pochází až z doby 4000 př. n. l., co jsme dokázali zjistit díky archeologům, kteří když zkoumali historické pohřební místa, našli narušenou keramiku, která byla slepená pryskyřicí ze stromových šťáv.

V období 1500 – 1000 př. n. l. se lepidlo stalo hlavně metodou montáže. V starověkém Egyptě používali lepidlo na uměleckou ozdobu dřevěných výrobků. Babylonci zas spojovaly kamenné stavby živice a Římané lepili své lodě pomocí směsi dehtu a včelího vosku. Ve středověku se vyvinula výroba lepidel živočišného původu. Lidé jako pojivo používali kosti, kůži, škrob, tvaroh nebo kaučuk. Vaječný bílek se jako lepidlo používal na úpravu pergamenů.

První komerční továrnu na výrobu lepidla byla otevřena v roce 1700 v Nizozemsku a jako hlavní surovinu používali zvířecí kůži. Velký zvrat přišel s průmyslovou revolucí, kdy byly na výrobu lepidla použity nové materiály a vznikly syntetické lepidla. První syntetizován polymer byl nitrocelulóza, která se v té době používala při výrobě kulečníkových koulí.

V dnešní době jsou lepidla součástí téměř každého průmyslu. Velký význam hrají v lepení materiálů, které v minulosti nebylo možné žádným způsobem spojovat například keramické materiály s kovy. I přesto, že lepidla jsou součástí lidské práce již více než 6000 let, technologie na jejich výrobu byly vyvinuty až během posledních 100 let.

Reference:

Sedliačik J .: Lepidla a jejich aplikace. 1. úvod, TU Zvolen 2002 4 s. ISBN 80-228-1107-6
Lepidlo, historie [online], poslední aktualizace 19. prosince 2018 17:02, Wikipedia. Dostupné z WWW: <https://cs.wikipedia.org/wiki/Lepidlo


Předchozí článek

Skladujte lepidla správně

Další článek

Vyčistíme vaše tavné zařízení

Mohlo by Vás zajímat

Zimní běžecká liga 2021/2022

21. dubna 2022

Číst více

Tradiční jarní úklid

21. dubna 2022

Číst více

Používáním stránek provozovaných Agglu souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby.

Souhlasím Více info